Szkło Ornamentowe produkowane jest metodą walcowania. Dzięki niej na jednej z powierzchni możliwe jest odciśnięcie dekoracyjnego wzoru. Szkło to w różnym stopniu przesłania widok i przepuszcza światło, w zależności od głębokości i rodzaju wzoru.
Zastosowanie – zapewnia prywatność w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i komercyjnych. Używane jako pojedyncze lub w zespoleniu do drzwi, okien, ścianek działowych, balustrad. Ornamenty można hartować i niektóre laminować.
Realizując zamówienia ze szkłem ornamentowym należy zwrócić uwagę na ułożenie wzoru biorąc pod uwagę oczekiwania klienta, wymiar tafli ornamentu i kierunek wzoru usytuowany na danej tafli. Na rynku materiałów budowlanych spotykamy się z różnym nazewnictwem jednego ornamentu, aby uniknąć pomyłki w realizacji oczekiwań klienta, na zamówieniu konieczne jest posługiwanie się numerami.
Np.
nr 101 – chinchilla, borsuk, vison
nr 39 – żaluzja, Firo
nr 77 – skóra, kralika
nr 102 – kocia łapa, monumental
nr 105 – łezka, deszczyk, waterfall
nr 118 – kora, silvit
nr 1021 – delta, lalivia
SZKŁO MATOWE – typu satyna, dekormat
– powstaje na bazie szkła przeźroczystego (float, szkła barwionego lub odbarwionego) w procesie trawienia chemicznego kwasem. W rezultacie jedna z powierzchni szkła traci swą przezierność stając się porowata i matowa, czyli jedna strona szkła satynowego jest gładka jak zwykła szyba, a druga przypomina powierzchnię szkła piaskowanego, ale jest bardziej od niego delikatna.
– szkło satynowane przepuszcza sporo światła, a zarysy kolorów i kształtów, które znajdują się za szkłem są nadal widoczne (tym słabiej, im bardziej przedmiot jest oddalony od szyby) pomimo matowienia,
– struktura strony matowej szkła jest bardzo delikatna, podatna na zarysowania i palmy trudne do usunięcia, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę w procesie produkcyjnym i eksploatacyjnym z udziałem tego szkła.
Charakterystyczne dla szyb półprzezroczystych jest rozproszenie naturalnego światła, które powoduje, iż nadaje się ono zarówno do przeszkleń zewnętrznych, jak i wewnętrznych, jako szyby pojedyncze i w zespoleniu, tworząc atrakcyjne wykończenie ścianek działowych, drzwi, okien, mebli, półek, okładzin ściennych itp.
Szkło nadaje się do hartowania i laminowania.
– proces piaskowania polega na mechanicznym matowieniu szkła pod wysokim ciśnieniem za pomocą strumienia piasku.
Piasek jako materiał ścierny usuwa wierzchnią warstwę szkła. Proces ten umożliwia zmatowienie powierzchniowe szkła ub dekorowanie go dowolnymi motywami, z możliwością uzyskania efektu przeziernego wzoru lub odwrotnie – matowego. Piaskowanie możliwe jest prawie na każdym rodzaju szkła float, barwionego w masie, szkła matowego satynowego (poprzez „głębsze” piaskowanie wzoru), również na szkle z powłokami twardymi refleksyjnymi i na lustrach.
Szkło piaskowane ma bardzo szerokie zastosowanie, szczególnie wykorzystywane jest w miejscach wymagających zredukowania przezierności zarówno jako pojedyncze (ścianki działowe), ale również w zespoleniu, używane do drzwi i okien oraz do uzyskania doskonałych walorów estetycznych jako okładziny ścienne, blaty, fronty mebli kuchennych itp.
Rola impregnacji
– przypadku szyb piaskowanych, które będą użyte jako pojedyncze (drzwi, ścianki, blaty) ważną rolę odgrywa impregnacja (ręczne nanoszenie na powierzchnię piaskowaną preparatu z nanopowłoką). Zabezpieczona niewidzialną ochroną powierzchnia ulega wygładzeniu. Krople wody tworzą większe strumienie i nie przylegają do powierzchni. Dzięki nanopowłoce woda spływa, zbierając jednocześnie większość zanieczyszczeń osadzających się na szkle. Pozwala to zabezpieczyć powierzchnie piaskowane przed śladami po palcach i wszelkiego rodzaju osadami i zabrudzeniami.
Wbrew pozorom lustro składa się ze szkła float (w większości odbarwionego), refleksyjnej, srebrzonej powłoki oraz podwójnej warstwy ochronnej, niedopuszczalne są żadne wady wewnętrzne (np. pęcherzyki powietrza, skazy), dobre lustro musi odbić 92-96% światła.Współczesne lustra nie zawierają miedzi i ołowiu
Na lustrze mona piaskować zadane wzory (od strony powłoki), efekt finalny jest zdumiewający. Lustro nie nadaje się do hartowania
Zastosowanie – powszechnie znane – w pomieszczeniach mieszkalnych (łazienkach, korytarzach, pomieszczenia komunikacyjnych), w pomieszczeniach usługowych (biurach, hotelach, restauracjach, sklepach, halach sportowych – fitness). Możliwe różnorodne zastosowanie typu – lustra jako pokrycia ścian, elementy mebli (drzwi, blaty, blaty stołów, półki), szyldy itp.
Lustro jest materiałem niezwykle kruchym, należy zachować wyjątkową dbałość podczas eksploatacji (szczególnie narażone narożniki), chronić również powłokę – wszelkie zarysowania nieodwracalne.
Zalecane jest stosowanie klejów kompatybilnych z lustrem.