PN EN 1279 1-6
Główne zadanie szyby zespolonej to – ochrona ciepła latem (w mieszkaniach), zimą – ochrona przed przegrzaniem. W celu uzyskania szyby zespolonej termoizolacyjnej jednokomorowej skleja się ze sobą dwie szyby z których jedna to szyba typu „Thermofloat” z niewidoczną warstwą kombinacji metali szlachetnych (tzw. powłoką niskoemisyjną, skierowaną do wewnątrz zespolenia).
W zespoleniu ciepłochronnym dwukomorowym zastosujemy dwie szyby typu „Thermofloat” (powłoka niskoemisyjna na poz.3 i 5, patrz rys. 1 i 2). Szyby te o zadanym wymiarze łączy się ( z zachowaniem odstępu tak, by się licowały) za pomocą ramki dystansowej i uszczelniaczy (wewnętrznego butylu i wewnętrznego poliuretanu). Powstała w ten sposób zamknięta hermetycznie przestrzeń międzyszybowa (SZR), która wypełniana jest gazem szlachetnym (najczęściej argonem, rzadziej kryptonem) o właściwościach termoizolacyjnych. Nie ma tam próżni, jak nierzadko mylnie się zakłada, wytworzyłoby to bowiem podciśnienie w przestrzeni międzyszybowej, stopień wypełnienia gazem wynosi zazwyczaj 90%. Ramka dystansowa, która trwale utrzymuje odstęp między szybami, przyczynia się do właściwości termoizolacyjnych przeszklenia, a tym samym wpływa na punkt rosy na krawędzi szyby. Obecnie coraz częściej stosuje się ramki „ciepłe”, odznaczające się znacznie niższą przewodnością cieplną niż aluminium.
*powłoka niskoemisyjna – niewidzialna dla oka warstwa mieszanki szlachetnych metali naniesiona na szybę w celu ograniczenia przepływu i strat ciepła przez przeszklenie.
*ramki ciepłe – ramki z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej, odznaczające się znacznie niższą przewodnością cieplną niż aluminium, co na szybie obniża starty ciepła wokół krawędzi, niweluje zjawisko „mostka termicznego”. Ramki ciepłe ograniczają straty ciepła wokół krawędzi, skraplanie pary wodnej na obrzeżach szyby przy ramce i poprawiają termoizolację produktu finalnego (Uw)* czyli okien albo drzwi (nie szyby).
*(Uw) – współczynnik przenikania ciepła okna lub drzwi.
KONSTRUKCJA I BUDOWA SZYB ZESPOLONYCH
Produkujemy szyby zespolone jednokomorowe (dwuszybowe) i dwukomorowe (trzyszybowe).
Rys.1 Budowa termoizolacyjnej (ciepłochronnej) szyby zespolonej dwukomorowej ze wskazaniem przepływu promieni UV
1.Szkło float z powłoką niskoemisyjną (thermofloat)
2. Szkło typu float
3. Powłoka niskoemisyjna
4. Odstęp między szybami wypełniony mieszanką argonu i powietrza
5. Uszczelnianie wewnętrzne (pierwotne) – butyl
6. Ramka dystansowa
7. Absorbent pary wodnej – sito molekularne
8. Uszczelnienie zewnętrzne (wtórne) – poliuretan (dwuskładnikowy) lub silikon (gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na kompatybilność z pozostałymi komponentami np. butylem)
9. Promieniowanie UV
10. Odbijanie promieni UV od powłoki
POZYCJE SZKŁA W SZYBIE ZESPOLONEJ
Pozycje szkła w szybie zespolonej liczymy zawsze od zewnątrz zespolenia.
Rys.2 Przekrój szyby dwukomorowej z uwzględnieniem pozycji #1,#2,#3,#4,#5,#6
Źródło:www.oknotest.pl/szyby zespolone/2017
PRZYKŁADY POWŁOK NA SZKLE – rozróżniamy wiele rodzajów powłok na szkle, np.:
– powłoki „twarde” nakładane metodą pirolityczną (np. powłoka lustrzana na szkle refleksyjnym)
– powłoki „miękkie” nakładane metodą magnetronową na szkło typu float, odbarwione i przeciwsłoneczne [np. powłoka niskoemisyjna (mp, TF, Low-e)] zawsze umieszczane w wewnątrz zespolenia, nigdy na zewnątrz, standardowo w szybie jednokomorowej na poz.3, w dwukomorowej na poz.3 i 5 (patrz rys.2)
Szkła powlekane standardowymi „miękkimi powłokami” nie nadają się do hartowania!
Szkło z miękką powłoką przeznaczoną do hartowania jest odrębnym produktem, oprócz nazwy handlowej oznaczane są każdego producenta umowną literą „T” , hartowanie takiego szkła jest konieczne, inaczej nie spełnia swoich właściwości, nie nadaje się do zespalania i użytkowania!
– powłoki samoczyszczące ((np. Activ – Pilkington, Bioclean – Sain Goabin.) zawsze umieszczane na zewnątrz zespolenia, poz.1 (patrz rys.2)
– powłoki dekoracyjne typu emalie, sitodruki, farby chemoutwardzalne
Niektóre powłoki przed zespoleniem są usuwane w miejsce nanoszenia spoiwa (butylu) celem poprawienia przyczepności i zapewnienia ochrony przed korozją.
TRZY NAJISTOTNIEJSZE PARAMETRY CIEPŁOCHRONNYCH SZYB ZESPOLONYCH
Ug (współczynnik przenikania ciepła)
miara zysków lub strat ciepła przez przeszklenie, wywołanych różnicą pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną temperaturą powietrza. Wartość współczynnika Ug im jest niższa ,tym lepsze wykazuje właściwości termoizolacyjne przeszklenia. Współczynnik Ug wyrażany jest w jednostce W/m2K.
g (Solar Factor) – współczynnik przenikania energii słonecznej
to cecha wskazująca jaka część promieniowania słonecznego, która pada pod kątem bliskim 90°, przepuszczona jest przez szybę do wewnątrz pomieszczenia ,podawany jest zawsze w% lub ułamek jako dziesiętny. Im wartość g jest wyższa, tym większe są pasywne zyski energii przenikającej przez przeszklenie do wewnątrz pomieszczenia.
Lt -współczynnik przepuszczalności światła
to parametr wykazujący, jaka część światła widzialnego, które pod kątem zbliżonym do 90 przepuszczana jest przez przeszklenie. Współczynnik Lt podawany jest zawsze w%. Im wyższa % wartość Lt, tym więcej światła przenika przez szybę do wewnątrz pomieszczenia.
OPISY SZYB ZESPOLONYCH
W zależności od budowy, każda szyba zespolona jest przez producentów szyb i producentów stolarki okiennej (zamawiających) specyficznie opisywana. Poniżej przykłady podstawowych i charakterystycznych opisów konfiguracji szyb zespolonych montowanych w oknach i drzwiach z PVC , ALU, drewnianych.
Źródło: www.oknanawymair.pl, 2017
Przykładowe pakiety szyb zespolonych
PRZYKŁADOWE OPISY PAKIETÓW SZYB ZESPOLONYCH | ||
4/16/4MP U=1,0 | Termoizolacyjna szyba jednokomorowa składająca się z dwóch szyb o grubości 4 mm (float od zewnątrz,mp od wewnątrz) pomiędzy którymi znajduje się ramka dystansowa o grubości 16 mm. Przestrzeń międzyszybowa standardowo wypełniona jest mieszaniną argonu (90%) i powietrza. | |
4mp/12/4/12/4mp U=0,7 | Termoizolacyjna szyba dwukomorowa składająca się z trzech szyb o grubości 4 mm (“mp od z zewnątrz I wewnątrz, środkowa float) pomiędzy którymi znajdują się ramki dystansowe o grubości 12 mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest mieszaniną argonu I powietrza. | |
4/16/33.1mp U=1,1 | Termoizolacyjna szyba jednokomorowa – bezpieczna, składająca się z dwóch szyb – zewnętrznej float o grubości 4 mm oraz wewnętrznej bezpiecznej VSG 33.1mp, pomiędzy którymi znajduje się ramka dystansowa o grubości 16 mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest mieszaniną argonu i powietrza. | |
44.4/16/4MP U=1,1 | Termoizolacyjna szyba jednokomorowa – “antywłamaniowa” składająca się z dwóch szyb – zewnętrznej “antywłamaniowej” 44.4 (P4) raz szyby wewnętrznej 4mp, pomiędzy którymi znajduje się ramka dystansowa o grubości 16 mm |
Źródło: www.oknotest.pl/szyby zespolone/2017